Dažnai net nepagalvojame, kad mūsų kojų pėdos – išties unikalus mechanizmas, kuriam tenka išlaikyti ir nešioti visą kūno svorį. Norint gerai jaustis, laisvai ir patogiai judėti, jis turėtų būti nepriekaištingai veikiantis ir ilgalaikis. Kas dar įdomiau – žmogaus pėda sukurta panaudojant skliautų principą, skirtą atlaikyti dideliems svoriams. Gyvenimo eigoje šis skliautas keičiasi, žemėja, platėja, keičiasi pirštų sąnarių pozicijos. Tai vyksta ir dėl įgimtų dalykų, ir dėl patirtų traumų, gyvenimo būdo, pasirinktos avalynės. Ar dažnai, rinkdamiesi naujus batus, apie tai pagalvojame?
Kam mums reikalingi batai? Ogi kad apsaugotume savo pėdas – nuo sužeidimų, šalčio, karščio, diskomforto. Avėdami batus pėdas papuošiame, ar atvirkščiai – paslepiame. Todėl mūsų pasirenkama avalynė – ne tik labai svarbi aprangos detalė, bet tuo pačiu ir pėdų sergėtoja.
Įsibėgėjus rudeniui, ši aprangos dalis tampa be galo svarbia. Nepaisant to, ką jau turime savose spintose, kiekvieną naują sezoną dairomės naujų batų. Ir visuomet kyla klausimas – kaip teisingai pasirinkti, į ką atkreipti dėmesį, kas svarbiau – madinga, elegantiška, ar šilta, patogu. Kaip pasirinkti universalią avalynę, kuri tiks ir prie suknelės, ir prie džinsų, bus pakankamai šilta lauke, bet nekels diskomforto patalpoje.
Štai 14 patarimų, kuriais galite pasinaudoti, jeigu išsiruošėte į naujų batų paieškas.
1. Jeigu taupote savo laiką ir nenorite be reikalo švaistyti jėgų, eidami į batų parduotuvę, su savimi pasiimkite popierinę pėdos iškarpą. Ant jos uždėkite patikusius batus ir iškart matysite, ar jie tinkamo dydžio ir pločio, ne per maži ir ne per siauri. Tuomet galima ir pasimatuoti.
2. Batus geriau matuotis bei pirkti antroje dienos pusėje, kuomet pėda pabrinkusi, platesnė – taip išvengsite nereikalingų problemų su per siaurais ar per mažais batais.
3. Matuodamiesi batus, dėvėkite tokio paties tipo kojines, kurias ruošiatės dėvėti su šiais batais.
4. Matuokitės abu batus, ir dešinės, ir kairės kojos.
5. Matuodamiesi batus, užsidėję pilnai atsistokite, švelniai paspauskite noselės viršų, kad įsitikintumėte, jog tarp ilgiausio piršto ir batų galo yra likęs bent centimetras. Tai suteiks pėdai šiek tiek erdvės, leis kvėpuoti. Tą patį galite padaryti, užkišdami keletą pirštų batų gale. Pasukite pirštus, kad įsitikintumėte, jog yra pakankamai vietos.
6. Šiek tiek pavaikščiokite parduotuvėje, užsidėję abu batus. Įsitikinkite, kad su šiais batais jaučiatės gerai ir patogiai, niekur nespaudžia ir netrina, nejaučiate diskomforto. Atkreipkite dėmesį į keltį – šioje vietoje batai neturėtų nei spausti, nei kitaip dirginti pėdos. Nereikėtų pirkti batų manant, kad „su laiku prasitampys“. Arba, jeigu jie per siauri, gali nepadėti ir per pusę dydžio didesni. Geriausia, kad batai tiktų nuo pradžių.
7. Įsitikinkite, kad pėdos niekas nedirgina iš vidaus: jokių siūlių, etikečių, ar kitų dirgiklių.
8. Apžiūrėkite batų padą: ar jis pakankamai tvirtas, kad apsaugotų užlipus ant kažko aštraus, ar gerai amortizuoja, lankstus ir patvarus, greit neluš, ar pakankamai minkštas vaikščiojant. Jeigu ieškote šiltesnių batų – ieškokite kiek storesnio pado. Plonytis atrodys elegantiškiau, tačiau greičiausiai neapsaugos nuo šalčio.
9. Prieš pirkdami, pasiaiškinkite, iš ko batai pagaminti: išorinė (viršutinė) medžiaga, vidinė, padas, vidpadis, liežuvis, kilpos ir raišteliai. Atkreipkite dėmesį į siūles ir visą bato patvarumą. Jeigu batai atrodo silpni, gali būti, kad ilgai ir nelaikys. Kokybiškesniais laikomi tie batai, kurių padas yra prisiuvamas prie viršutinės dalies, o ne klijuojamas.
10. Renkantis rudeninius ir žieminius batus, geriau pasirinkti neslystančiu padu – kad išvengtumėte traumų esant šlapiai ar slidžiai kelio dangai. Atkreipkite dėmesį į pado tekstūrą, kuri padės batui geriau sukibti su slidžiu kelio paviršiumi.
11. Jeigu kiekvieną dieną tenka pėsčiomis eiti nelygaus reljefo keliu, pasirinkite patogius batus, kurie gerai prilaiko kulkšnis ir neleidžia jiems slidinėti batuose, švelniai priglunda prie kojos, yra pakankamai vietos judinti pėdos pirštams, nespaudžia ir netrina per pirštų sąnarius, turi paminkštintą liežuvį. Tokie batai bus patogesni daug žingsniuojant, laipiojant, vaikštinėjant po mišką.
12. Jeigu perkate sportinius batus, derinkitės prie veiklos ar sporto šakos, kurioms jie bus skirti, ypač jei užsiėmimai gana dažni – 2-3 kartus per savaitę. Skirtumas tarp skirtingų veiklų sportinės avalynės išties yra – tai amortizacija skirtinguose slėgio taškuose, skirtumas batų lankstyme, raištelių pozicijoje, lengvume, kulkšnies atramoje ir t.t.
13. Įvertinkite tai, kam perkami batai bus skirti – daugiau dėvėti lauke ar patalpoje, t.y., turi labiau derėti prie palto, striukės, kailinių, ar prie suknelės, kelnių. Jeigu avalynė labiau skirta prie elegantiško stiliaus, suknelės, moteriško kostiumėlio ir bus dėvima patalpoje, pvz., biure, batų padas gali būti ir plonesnis, o pakulnė aukštesnė.
14. Jeigu vertinate elegantišką stilių biure, tačiau po darbo mėgstate pasivaikščioti parke, automobilyje turėkite „atsarginius“ sportinio tipo batus, kad netektų kankintis, rizikuoti sveikata ir gera nuotaika. Aukštakulniai atrodys žavingai, tačiau su jais jausitės ne taip patogiai.
Na, o spalio 21-23 dienomis pirkinių centras SAVAS kviečia į avalynės ir rankinių dienas, kurių metu batams, rankinėms, piniginėms, kuprinėms, lagaminams daugybė pirkinių centre SAVAS esančių parduotuvių pasiūlys nuolaidas net iki 50%.